7 Aralık 2007 Cuma

BUGÜN HOCALARA SALÇAYIZ :)

Cuma munasebetiyle bugün hareketli geçer bizim işyeri.Arada fırsat buldukça kaçak gibi gazetelerimi okudum.Vatanda Tuğçe Baran gene döktürmüş.Dün öğretmenlere bindirmişti.Bugünde protestolara cevap veriyor daha doğrusu çemkirenlere o da çemkiriyor.Okurken çok güldüm.Bu yazıyı okuyan beceriksiz,yeteneksiz,yetersiz,kompleksi hocaların yüz şekli geldi aklıma.Aslında en çok ona güldüm.Yazının güzel yerlerini aldım.Paylaşalım diye.Eminim okuyanlara en azından birkaç cümlesi tanıdık gelecek.

Oldum olası merak etmişimdir. Bu ülkede öğretmenler öğrencilerden neden bu kadar nefret eder? İlkokul ve lise hayatımda biz öğrencilerden tiksinmeyen, baş belası yaratıklar gözüyle bakmayan BİR tek öğretmenim vardı. Psikoloji ve sosyoloji hocası Mustafa bey. Bahçeye çıkıp çocuklarla sohbet eden, ciddiye alan, bizleri ismimizle tanıyan BİR tek oydu. Sınıfına girdiğim aşağı yukarı toplam 60 hoca içinde bir tek o. Utanç verici! Gerisi çocuklara pislik muamelesi yapan yanına yaklaşınca irkilen, çöpe atılası, sevimsiz ve de zır cahil tiplerdi. Görünen o ki değişen bir şey yok.

Bu kadar tiksiniyorsan çocuklardan ve gençlerden niye o işi yapıyorsun? Hayat boyu ne rezillik yaparsan yap atılmayacağını bildiğin için mi? Üç kuruş maaşın garanti olsun, günde dört saat çalışasın, kendini hiç geliştirmek ihtiyacı duymayasın, her tür kaprisini yapabileceğin bir kitlen olsun bir de öğretmensin diye sana saygı gösterilsin diye mi?

Bu kadar yeni mezun öğretmen adayı boş boş tayin sırası beklerken şu eskilerden esaslı bir ayıklama yapılsa (iyi bir testte yarısına yakını ruh hastası çıkabilir zira) belki de 80 yıldır ulaşmaya çalıştığımız muasır medeniyet seviyesine biraz daha yakınlaşabiliriz.

Protestolar umurumda olmayacaktır.

Arkadaş bugünde devam etti.Yine güzel yerlerini aldım aşağıya ;


Öğretmenleri eleştirmek bu ülkede tabudur. “Ay ama çok az para alıyorlar, hayat şartları çok zor, ama çocuklar da çok haşarı, ay ama bak ne büyük “sittres” altındalar, kafayı yemek üzereler, sen hiç bin tane çocukla başa çıkmak zorunda kaldın mı...” Bir kere bu çocuklar son beş yıl içinde bu kadar çoğalmadı. Öğretmenlere iyi para verilmediği de yeni bir haber değil. Son 50 yıldır bu böyle. Sistem ortada.
Yani eğitim fakültesine başlarken durum başka değildi. İşlerinin ÇOCUK ile ilgili olacağını biliyorlardı. Hiçbir şey sürpriz değil. Sen başka bir yeri tutturamayıp ancak oraya kapağı atmışsan ve de “işsiz kalma tehlikesi yok” diye memurluğa talim ediyorsan bu niye benim suçum oluyor? Niye ben senin sıkıntına ve “çocuk nefretine” anlayış göstermek ve çocuğuma eğitim, sevgi ve bilgi veremeyişini sineye çekmek durumunda oluyorum?
Artık yeter! Genelleme yapamazsın diyorlar pekala da yaparım. Ben bu ülkede okudum. Bu ülkenin devlet lisesine gittim. Bu ülkenin devlet öğretmenleri tarafından yetiştirile(me)dim. Bu ülkenin müdürleri tarafından idare edil(eme)dim. Bu ülkenin öğretmenlerinden dayak ve azar işittim. Bu ülkenin öğretmenleri tarafından baş belası sümüklü muamelesi gördüm ve bu ülkenin öğretmenlerinden hiçbir şey öğrenemedim.. Fena halde tecrübeliyim. Bütün cahil ve ruh hastaları da benim lisemde toplaşmadı ya!

BİLMİYORLAR!!!! Okuttukları dersi bilmiyorlar. Milli Eğitim’in dağıttığı ders kitabını ezberlemiş “papağanlar” ezici çoğunluk. Beni vıdıvıdıvıdı “pirotesto” eden öğretmenler! En son hangi kitabı okudunuz! En son hangi konferansa katıldınız? Kursa gittiniz?
Hayatında başka memleket, başka şehir görmemiş coğrafya öğretmenleri, hayatında en son fakültedeyken roman okumuş edebiyat öğretmenleri, Matematik Dünyası dergisini hiç duymamış matematik öğretmenleri, tek bir yeni kelime öğrenmemiş İngilizce öğretmenleri..

Ya bırakın Allah aşkına. Bana Çalıkuşu taklidi yapmayın.

En son cümlesi beni bitirdi :)))

Çok yakın olduğum evet gerçekten öyle dediğim cümleleri var.Tercüman olmuş biraz bize.Hele ki imam hatipli iseniz.Nerde sürgün işe yaramaz hoca var doldururlar okula.Hoş ben lisede hep A sınıfındaydım,seçilmiş hocalarımız vardı.Özellikle verilmişti.Allah razı olsun ama aradaki psikopatları saymazsak.

Bu kötü hoca konusunda hep Cem Yılmaz'ın bir esprisi gelir aklıma.Hani eski sınıf hocanızı görseniz bir şey konuşamazsınız.Büyük adam da olmamışsınızdır.İşin güzel tarafı artık kanaat notuda gerekmez.

-ne yapıyorsun 145 Ali der hoca

-ne yapayım hocam okuyamadık şimdi karı satıyoruz :)) der adam olamamış öğrenci

şaka bir yana hoşuma gitti bu konu.Bir gün hocalarımızı da blogumuza konuk ederiz artık.

Hayırlı cumalar.Hiç yorum yok: